Tagged: Ashleigh Cummings

AACTA Awards

The 2015 AACTA Awards were held in Sydney this week. Here are all the major winners.

BEST LEAD ACTRESS IN A TV DRAMA

Danielle Cormack (Wentworth)

Ashleigh Cummings (Puberty Blues)

Marta Dusseldorp (Janet King) – WINNER

Kat Stewart (Offspring)

BEST LEAD ACTOR IN A TV DRAMA

Luke Arnold (INXS: Never Tear Us Apart)

Richard Roxburgh (Rake)

Dan Spielman (The Code)

Ashley Zuckerman (The Code) – WINNER

BEST LIGHT ENTERTAINMENT SERIES

The Checkout

Hamish & Andy’s Gap Year: South America – WINNER

Paddock To Plate

The Project

BEST TELE-FEATURE OR MINI SERIES

Carlotta

Devil’s Playground – WINNER

INXS – Never Tear Us Apart

Secrets + Lies

BEST SCREENPLAY IN TELEVISION

Shelley Birse (The Code)

Trent O’Donnell/Phil Lloyd (The Moodys)

Josh Thomas (Please Like Me) – WINNER

Peter Duncan (Rake)

BEST DRAMA SERIES

The Code – WINNER

Janet King

Puberty Blues

Rake

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE

Patrick Brammall (The Little Death)

Yilmaz Erdogan (The Water Diviner) – WINNER

Robert Pattinson (The Rover)

TJ Power (The Little Death)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE

Erin James (The Little Death)

Jacqueline Mackenzie (The Water Diviner)

Kate Mulvaney (The Little Death)

Susan Prior (The Rover) – WINNER

BEST DIRECTOR (FILM)

Jennifer Kent (The Babadook) – WINNER

Rolf de Heer (Charlie’s Country)

Michael Spierig/Peter Spierig (Predestination)

David Michod (The Rover)

BEST LEAD ACTOR IN A FILM

Russell Crowe (The Water Diviner)

David Gulpilil (Charlie’s Country) – WINNER

Damon Herrimon (The Little Death)

Guy Pearce (The Rover)

BEST LEAD ACTRESS IN A FILM

Kate Box (The Little Death)

Essie Davis (The Babadook)

Sarah Snook (Predistination) – WINNER

Mia Wasikowska (Tracks)

BEST FILM

The Water Diviner – JOINT WINNER

The Railway Man

Charlie’s Country

The Babadook – JOINT WINNER

Tracks

Predestination

The Longford Lyell Award: Andrew Knight

AACTA Trailblazer Award: Rose Byrne

The Sapphires

And the nominees are:

FEATURE FILM

AACTA AWARD FOR BEST FILM
Burning Man
Lore
The Sapphires
Wish You Were Here

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION
Jonathan Teplitzky, Burning Man
Cate Shortland, Lore
Wayne Blair, The Sapphires
Kieran Darcy-Smith, Wish You Were Here

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Burning Man
Mental
Not Suitable For Children
Wish You Were Here

AACTA AWARD FOR BEST ADAPTED SCREENPLAY
Lore
The Sapphires

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY
Burning Man
Lore
The Sapphires
Wish You Were Here

AACTA AWARD FOR BEST EDITING
Burning Man
The Sapphires
Wish You Were Here
X

AACTA AWARD FOR BEST SOUND
Burning Man
Lore
The Sapphires
Swerve

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE
33 POSTCARDS
A Few Best Men
Mental
Not Suitable For Children

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN
Burning Man
Killer Elite
Lore
The Sapphires

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN
Burning Man
Lore
Mental
The Sapphires

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR
Joel Edgerton, Wish You Were Here
Matthew Goode, Burning Man
Chris O’Dowd, The Sapphires
Guy Pearce, 33 POSTCARDS

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS
Toni Collette, Mental
Deborah Mailman, The Sapphires
Felicity Price, Wish You Were Here
Sarah Snook, Not Suitable For Children

AACTA AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTOR
Ryan Corr, Not Suitable For Children
Liev Schreiber, Mental
Antony Starr, Wish You Were Here
Gary Waddell, The King Is Dead!

AACTA AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTRESS
Essie Davis, Burning Man
Rebecca Gibney, Mental
Deborah Mailman, Mental
Jessica Mauboy, The Sapphires

AACTA AWARD FOR BEST YOUNG ACTOR
Brenna Harding, Puberty Blues
Ed Oxenbould, Julian
Saskia Rosendahl, Lore
Lily Sullivan, Mental

AACTA AWARD FOR BEST VISUAL EFFECTS
Iron Sky
Killer Elite
The Sapphires
Utopia Girls — How Women Won The Vote

AACTA RAYMOND LONGFORD AWARD
Al Clark

TELEVISION

AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S TELEVISION SERIES
The Adventures of Figaro Pho
Dance Academy — Series 2
Flea-bitten!
Guess How Much I Love You — The Adventures of Little Nutbrown Hare

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY SERIES
A Moody Christmas
Danger 5
Lowdown — Season 2
Shaun Micallef’s Mad As Hell

AACTA AWARD FOR BEST LIGHT ENTERTAINMENT TELEVISION SERIES
Adam Hills In Gordon Street Tonight — Series 2
Agony Aunts
Gruen Sweat
The Hamster Wheel — Series 1

AACTA AWARD FOR BEST REALITY TELEVISION SERIES
The Amazing Race Australia
MasterChef Australia — Series 4
My Kitchen Rules — Series 3
The Voice

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION DRAMA SERIES
Puberty Blues
Rake — Season 2
Redfern Now
Tangle — Season 3

AACTA AWARD FOR BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES
Beaconsfield
Devil’s Dust
Howzat! Kerry Packer’s War
Underground

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN TELEVISION
The Amazing Race Australia
Beaconsfield
Howzat! Kerry Packer’s War
Jack Irish: Bad Debts

AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN TELEVISION
A Moody Christmas — Episode 5 “Water Under the Bridge”
Lowdown — Season 2 — Episode 3 “One Fine Gay”
Puberty Blues — Episode 5
Redfern Now — Episode 6 “Pretty Boy Blue”

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
Jimi Bani, Mabo
Anthony Hayes, Devil’s Dust
Lachy Hulme, Howzat! Kerry Packer’s War
Richard Roxburgh, Rake — Season 2

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
Ashleigh Cummings, Puberty Blues
Essie Davis, Miss Fisher’s Murder Mysteries
Susie Porter, Dangerous Remedy
Leah Purcell, Redfern Now

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
Luke Carroll, Redfern Now
Abe Forsythe, Howzat! Kerry Packer’s War
Aaron Jeffrey, Underbelly Badness
Dan Wyllie, Puberty Blues

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
Shareena Clanton, Redfern Now
Mandy McElhinney, Howzat! Kerry Packer’s War
Susan Prior, Puberty Blues
Laura Wheelwright, Underground

AACTA AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY
Patrick Brammall, A Moody Christmas
Barry Crocker, The Strange Calls
Damon Herriman, Laid — Series 2
Frank Woodley, Woodley

SHORT FILM

AACTA AWARD FOR BEST SHORT ANIMATION
The Hunter
LEGO Star Wars: The Padawan Menace
The Maker
Sleight of Hand

AACTA AWARD FOR BEST SHORT FICTION FILM
B I N O
Dumpy Goes to the Big Smoke
Julian
Transmission

AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN A SHORT FILM
B I N O
Dumpy Goes to the Big Smoke
Julian
Transmission

DOCUMENTARY

AACTA AWARD FOR BEST FEATURE LENGTH DOCUMENTARY
A Common Purpose
The Curse of the Gothic Symphony
Dr Sarmast’s Music School
Storm Surfers 3D

AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY UNDER ONE HOUR
All the Way
I Can Change Your Mind About Climate
The Man Who Jumped
Then the Wind Changed

AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY SERIES
Go Back to Where You Came From
Once Upon a Time in Cabramatta
Singapore 1942 – End of Empire
Sporting Nation

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY
Dr Sarmast’s Music School
Fighting Fear
Go Back to Where You Came From
Once Upon a Time in Cabramatta

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY
Dr Sarmast’s Music School
Fighting Fear
Go Back to Where You Came From
Storm Surfers 3D

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN A DOCUMENTARY
Chateau Chunder — A Wine Revolution
Dr Sarmast’s Music School
Once Upon a Time in Cabramatta
Storm Surfers 3D

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN A DOCUMENTARY
Dr Sarmast’s Music School
Once Upon a Time in Cabramatta
Paul Kelly — Stories of Me
Singapore 1942 – End of Empire