Tagged: Emmanuelle Riva

Skylab

Summary: It’s summer 1979 in Brittany, and a family gathers to celebrate the grandmother’s 80th birthday. The extended family are a garrulous collection and there’s a hint of tension in the air, as the Skylab is rumoured to return to earth during the same weekend – in either Brittany or Perth. This hilarious multi-generational comedy is seen largely through the eyes of 10 year old Albertine – playing perhaps the character of a young Julie Delpy. The adults’ behaviour is always colourful, often outrageous. Director, and star Julie Delpy shows a loving, guiding hand throughout proceedings.

Year: 2013

Australian Cinema Release Date: 14th March, 2013

Australian DVD Release Date: TBA

Country: France

Director: Julie Delpy

Screenwriter: Julie Delpy

Cast: Chloe Antoni (Valerie), Aure Atika (Tante Linette), Aramis Bakchev-Arce (Arthur), Paul Bandey (Richard), Luc Bernard (Tonton Joseph), Sandrine Bodernes (Chantal), Valerie Bonneton (Tante Micheline), Pierre-Louis Bozonnet (Romain), Jerome Chappatte (Jean-Jacques), Jean-Louis Coulloc’h (Tonton Fredo), Patrick Poivre d’Arvor (himself), Lee Delong (Jessica), Albert Delpy (Tonton Hubert), Julie Delpy (Anna), Eric Elmosnino (Jean dit JAcquot), Christian Erickson (Toby), Michelle Goddet (Tante Suzette), Noah Huntley (Jonathan), Maxime Julliand (Pierre), Anthony Kimmerle (Matthhieu), Vincent Lacoste (Christian), Bernadette Lafont (Mamie Amandine), Noemie Lvosky (Tante Monique), Denis Menochet (Tonton Roger), Leo Michel-Freundlich (Robert), Frances Mitterrand (himself), Anne-Charlotte Moquet (Catherine), Felicien Moquet (Jean-Luc), Sophie Quinton (Tante Clementine), Emmanuelle Riva (Mme Prevost), Marc Ruchmann (Tonton Loulou), Candide Sanchez (Tonton Gustavo), Lily Savey (Sissi), Angelo Souny (Henri), Antoine Yvard (Philippe)

Runtime: 113 mins

Classification:M

Dave Griffiths’s ‘Skylab’ Review: Please check Episode #24 of our The Good The Bad The Ugly Podcast for a more in-depth review of ‘Skylab’.

Other Subculture Media Reviews of ‘The Imposter′: Nil.

Rating: N/A

IMDB Rating:Le Skylab (2011) on IMDb

Amour

Summary: Georges (Trintignant) and Anne (Riva) are in their eighties. They are cultivated, retired music teachers. Their daughter (Huppert), who is also a musician, lives abroad with her family. One day, Anne has an attack. The couple’s bond of love is severely tested.

Year: 2013

Australian Cinema Release Date: 21st February, 2013

Australian DVD Release Date: TBA

Country: France/Germany/Austria

Director: Michael Haneke

Screenwriter: Michael Haneke

Cast: Isabelle Huppert (Eva), Emmanuelle Riva (Anne), Alexandre Tharaud (Alexandre), William Shimell (Geoff), Jean-Louis Trintignant (Georges)

Runtime: 122 mins

Classification:M

Dave Griffiths’s ‘Amour’ Review: Check Episode #21 of our The Good The Bad The Ugly Podcast for a more in-depth review of ‘Armour’.

Other Subculture Media Reviews of ‘Hyde Park On Hudson′: Nil.

Rating: N/A

IMDB Rating: Amour (2012) on IMDb

Argo

And the winners are:

BEST PICTURE

Winner: Argo

Other Nominees: Beasts Of The Southern Wild, Django Unchained, Les Miserables, Life Of Pi, Lincoln, The Master, Moonrise Kingdom, Silver Linings Playbook, Zero Dark Thirty

BEST ACTRESS

Winner: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)

Other Nominees: Marion Cotillard (Rust & Bone), Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook), Emmaunelle Riva (Amour), Quvenzhane Wallis (Beasts Of The Southern Wild), Naomi Watts (The Impossible)

BEST ACTOR

Winner: Daniel Day-Lewis (Lincoln)

Other Nominees: Bradley Cooper (Silver Linings Playbook), John Hawkes (The Sessions), Hugh Jackman (Les Miserables), Joaquin Phoenix (The Master), Denzel Washington (Flight)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Philip Seymour Hoffman (The Master)

Other Nominees: Alan Arkin (Agro), Javier Bardem (Skyfall), Robert De Niro (Silver Linings Playbook), Tommy Lee Jones (Lincoln), Matthew McConaughey (Magic Mike)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Anne Hathaway (Les Miserables)

Other Nominees: Amy Adams (The Master), Judi Dench (Skyfall), Ann Dowd (Compliance), Sally Field (Lincoln), Helen Hunt (The Sessions)

BEST ACTING ENSEMBLE

Winner: Silver Linings Playbook

Other Nominees: Argo, The Best Exotic Marigold Hotel, Les Miserables, Lincoln, Moonrise Kingdom

BEST DIRECTOR

Winner: Ben Affleck (Argo)

Other Nominees: Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty), Tom Hooper (Les Miserables), Ang Lee (LIfe Of Pi), David O. Russell (Silver Linings Playbook), Steven Spielberg (Lincoln)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Winner: Quentin Tarantino (Django Unchained)

Other Nominees: John Gatins (Flight), Rian Johnson (Looper), Paul Thomas Anderson (The Master), Wes Anderson/Roman Coppola (Moonrise Kingdom), Mark Boal (Zero Dark Thirty)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Winner: Tony Kushner (Lincoln)

Other Nominees: Chris Terrio (Argo), David Magee (Life Of Pi), Stephen Chbosky (The Perks Of Being A Wallflower), David O. Russell (Silver Linings Playbook)

BEST ANIMATED FEATURE

Winner: Wreck-It Ralph

Other Nominees: Brave, Frankenweenie, Madagascar 3: Europe’s Most Wanted, ParaNorman, Rise Of The Guardians

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Winner: Quvenzhane Wallis (Beasts Of The Southern Wild)

Other Nominees: Elle Fanning (Ginger & Rosa), Kara Hayward (Moonrise Kingdom), Tom Holland (The Impossible), Logan Lerman (The Perks Of Being A Wallflower), Suraj Sharma (Life Of Pi)

BEST ACTION MOVIE

Winner: Skyfall

Other Nominees: The Avengers, The Dark Knight Rises, Looper

BEST ACTOR IN A ACTION MOVIE:

Winner: Daniel Craig (Skyfall)

Other Nominees: Christian Bale (The Dark Knight Rises), Robert Downey Jnr. (The Avengers), Joseph Gordon-Levitt (Looper), Jake Gyllenhaal (End Of Watch)

BEST ACTRESS IN A ACTION MOVIE

Winner: Jennifer Lawrence (The Hunger Games)

Other Nominees: Emily Blunt (Looper), Gina Carano (Haywire), Judi Dench (Skyfall), Anne Hathaway (The Dark Knight Rises)

BEST COMEDY MOVE

Winner: Silver Linings Playbook

Other Nominees: Bernie, Ted, This Is 40, 21 Jump Street

BEST ACTOR IN A COMEDY

Winner: Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)

Other Nominees: Jack Black (Bernie), Paul Rudd (This Is 40), Channing Tatum (21 Jump Street), Mark Wahlberg (Ted)

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Winner: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)

Other Nominees: Mila Kunis (Ted), Shirley MacLaine (Bernie), Leslie Mann (This IS 40), Rebel Wilson (Pitch Perfect)

BEST SCI-FI/HORROR FILM

Winner: Looper

Other Nominees: The Cabin In The Woods, Prometheus

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: Amour

Other Nominees: Intouchables, En kongelig affaere, Rust And Bone

BEST DOCUMENTARY FEAUTRE

Winner: Searching For Sugar Man

Other Nominees: Bully, The Central Park Five, The Imposter, The Queen Of Versailles, West Of Memphis

BEST SONG

Winner: ‘Skyfall’ – Adele/Paul Epworth (Skyfall)

Other Nominees: ‘For You’ – Monty Powell/Keith Urban (Act Of Valor), ‘Learn Me Right’ – Mumford & Sons (Brave), ‘Suddenly’ – Claude-Michel Schonberg/Alain Boubil/Herbert Kretzmer (Les Miserables), ‘Still Alive’ – Paul Williams (Paul Williams Still Alive)

BEST SCORE

Winner: John Williams (Lincoln)

Other Nominees: Alexandre Desplat (Brave), Mychael Danna (Life Of Pi), Jonny Greenwood (The Master), Alexandre Desplat (Moonrise Kingdom)

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Claudio Miranda (Life Of Pi)

Other Nominees: Danny Cohen (Les Miserables), Janusz Kaminski (Lincoln), Mihai Malaimare Jr. (The Master), Roger Deakins (Skyfall)

BEST ART DIRECTION

Winner: Sarah Greenwood/Katie Spencer (Anna Karenina)

Other Nominees: Dan Hennah/Ra Vincent/Simon Bright (The Hobbit: An Unexpected Journey), Eve Stewart/Anna Lynch-Robinson (Les Miserables), David Gropman/Anna Pinnock (Life Of Pi), Rick Carter/Jim Erickson (Lincoln)

BEST EDITING

Winner: William Goldenberg/Dylan Tichenor (Zero Dark Thirty)

Other Nominees: William Goldenberg (Argo), Melanie Oliver/Chris Dickens (Les Miserables), Tim Squyres (Life Of Pi), Michael Kahn (Lincoln)

BEST COSTUME DESIGN

Winner: Jacqueline Durran (Anna Karenina)

Other Nominees: Kym Barrett/Pierre-Yves Gayraud (Cloud Atlas), Bob Buck/Ann Maskrey/Richard Taylor (The Hobbit: An Unexpected Journey), Paco Delgado (Les Miserables), Joanna Johnston (Lincoln)

BEST MAKEUP

Winner: Cloud Atlas

Other Nominees: The Hobbit: An Unexpected Journey, Les Miserables, Lincoln

BEST VISUAL EFFECTS

Winner: Life Of Pi

Other Nominees: The Avengers, Cloud Atlas, The Dark Knight Rises, Teh Hobbit: An Unexpected Journey

Argo

The 2012 Academy Award Nominations are in… here they are:

Best Picture:

“Beasts of the Southern Wild”

“Silver Linings Playbook”

“Zero Dark Thirty”

“Lincoln”

“Les Miserables”

“Life of Pi”

“Amour”

“Django Unchained”

“Argo”

Best Supporting Actor:

Christoph Waltz, “Django Unchained”

Philip Seymour Hoffman, “The Master”

Robert De Niro, “Silver Linings Playbook”

Alan Arkin, “Argo”

Tommy Lee Jones, “Lincoln”

Best Supporting Actress:

Sally Field, “Lincoln”

Anne Hathaway, “Les Miserables”

Jacki Weaver, “Silver Linings Playbook”

Helen Hunt, “The Sessions”

Amy Adams, “The Master”

Best Director:

David O. Russell, “Silver Linings Playbook”

Ang Lee, “Life of Pi”

Steven Spielberg, “Lincoln”

Michael Haneke, “Amour”

Benh Zeitlin, “Beasts of the Southern Wild”

Best Actor:

Daniel Day Lewis, “Lincoln”

Denzel Washington, “Flight”

Hugh Jackman, “Les Miserables”

Bradley Cooper, “Silver Linings Playbook”

Joaquin Phoenix, “The Master”

Best Actress:

Naomi Watts, “The Impossible”

Jessica Chastain, “Zero Dark Thirty”

Jennifer Lawrence, “Silver Linings Playbook”

Emmanuelle Riva, “Amour”

Quvenzhané Wallis, “Beasts of the Southern Wild”

Best Original Screenplay:

“Zero Dark Thirty”

“Django Unchained”

“Moonrise Kingdom”

“Amour”

“Flight”

Best Adapted Screenplay:

“Lincoln”

“Silver Linings Playbook”

“Argo”

“Life of Pi”

“Beasts of the Southern Wild”

Best Animated Feature:

“Frankenweenie”

“The Pirates! Band of Misfits”

“Wreck-It Ralph”

“Paranorman”

“Brave”

Best Foreign Feature:

“Amour”

“A Royal Affair”

“Kon-Tiki”

“No”

“War Witch”

Best Visual Effects:

“Life of Pi”

“The Hobbit: An Unexpected Journey”

“The Avengers”

“Prometheus”

“Snow White and the Huntsman”

Best Cinematography:

“Skyfall”

“Anna Karenina”

“Django Unchained”

“Life of Pi”

“Lincoln”

Best Costume Design:

“Anna Karenina”

“Les Miserables”

“Lincoln”

“Mirror Mirror”

“Snow White and the Huntsman”

Best Documentary Feature:

“Searching for Sugar Man”

“How to Survive a Plague”

“The Gatekeepers”

“5 Broken Cameras”

“The Invisible War”

Best Documentary Short:

“Open Heart”

“Inocente”

“Redemption”

“Kings Point”

“Mondays at Racine”

Best Film Editing:

“Lincoln”

“Silver Linings Playbook”

“Life of Pi”

“Argo”

“Zero Dark Thirty”

Best Makeup and Hairstyling:

“Hitchcock”

“The Hobbit: An Unexpected Journey”

“Les Miserables”

Best Music (Original Score):

“Anna Karenina”

“Argo”

“Life of Pi”

“Lincoln”

“Skyfall”

Best Music (Original Song):

“Before My Time” from “Chasing Ice”

“Everybody Needs A Best Friend” from “Ted”

“Pi’s Lullaby” from “Life of Pi”

“Skyfall” from “Skyfall”

“Suddenly” from “Les Misérables”

Best Production Design:

“Anna Karenina”

“The Hobbit: An Unexpected Journey”

“Les Misérables”

“Life of Pi”

“Lincoln”

Best Short Film, Animated:

Adam and Dog”

“Fresh Guacamole”

“Head over Heels”

“Maggie Simpson in ‘The Longest Daycare’”

“Paperman”

Best Short Film, Live Action:

“Asad”

“Buzkashi Boys”

“Curfew”

“Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)”

“Henry”

Best Sound Editing:

“Argo”

“Django Unchained”

“Life of Pi”

“Skyfall”

“Zero Dark Thirty”

Best Sound Mixing:

“Argo”

“Les Misérables”

“Life of Pi”

“Lincoln”

“Skyfall”