Tagged: The Lion King

Australia’s national museum of screen culture, ACMI, has today unveiled the internationally acclaimed exhibition Disney: The Magic of Animation, celebrating nearly 100 years of the iconic studio’s creations. Shown for the first time in the Southern Hemisphere as part of the Melbourne Winter Masterpieces series, a Victorian Government initiative delivered through Visit Victoria.

Curated from a staggering 65 million original artworks housed at the Walt Disney Animation Research Library in Los Angeles, 500 carefully selected pieces – including sketches, drawings, paintings and concept art – comprise this once-in-a-lifetime exposition, which pulls back the curtain on the magic that goes into making some of the world’s most iconic films.

These rarely seen works highlight the detailed development of Disney’s most beloved animations – from Mickey Mouse’s first talkie Steamboat Willie (1928), through to the groundbreaking Fantasia (1940) and the universally celebrated Frozen (2013) – while highlighting the extraordinary evolution of animation techniques which the studio pioneered. The Melbourne iteration will also debut never-before-exhibited artwork from the Studio’s newest release Raya and the Last Dragon (2021).

“We’re delighted to open Disney: The Magic of Animation – our first major exhibition since reopening our transformed museum,” said ACMI Director CEO, Katrina Sedgwick OAM. “Disney has enchanted audiences across the world, with the universal fondness for beloved classics just as strong as the enthusiasm for modern masterpieces. It’s so special to be able to bring an exhibition to Australia that will resonate so strongly with audiences of all ages and all cultures and will be a source of joy for so many.”

“Part of The Walt Disney Company’s local and loved strategy is to create new opportunities to share our unique and global stories with local audiences. This is at the heart of everything we do to entertain, connect and inspire. We are incredibly excited to share the Disney: The Magic of Animation exhibition with the people of Melbourne at the iconic ACMI museum, in the centre of the city. Bringing this exhibition to Australian shores invites guests to connect with the depth and breadth of our stories, and beloved characters in a more relevant, and meaningful way. We hope that those who attend will be delighted and inspired by the artistry showcased, bringing to life our Disney stories and its magic, here in Australia,” said Kylie Watson-Wheeler, Senior Vice President & Managing Director, The Walt Disney Company Australia & New Zealand.

“We are so excited to be opening our exhibition at ACMI and sharing these treasures from the Walt Disney Animation Research Library collection with Australian audiences. The exhibition features behind the scenes production artworks which were created during the development of our Disney animated films. Guests will have a rare opportunity to see how the film makers and artists develop our stories and work through different ideas and concepts along the way to creating the films we know so well. The artworks are inspiring and touching and show the diversity of artistic talents that go into the making of our films. We hand selected these artworks from our collection of over 65 million works, to give guests the special experience of going behind the scenes at the Walt Disney Animation Studios,” added Kristen McCormick, Art Exhibitions & Conservation Manager of Walt Disney Animation Research Library.

“From Mickey Mouse to The Lion King, no matter your age – the wonderful world of Disney has reached us all, I encourage Victorians to visit this Australian-first exhibition at ACMI this winter. Disney: The Magic of Animation is set to be a blockbuster – not only will we see Victorians filing in to see it, it will also attract visitors from around the country which is exactly what we need as Victoria continues its recovery,” said Minister for Creative Industries Danny Pearson.

Lauded across the globe, from Paris to Tokyo, Seoul to Singapore, Disney: The Magic of Animation is a remarkable compilation of artworks by the creative team of artists and film makers at the Walt Disney Animation Studios. It will spark joy, curiosity and nostalgia in visitors young and old.

The opening of Disney: The Magic of Animation is the first time a major exhibition has taken place since the museum’s $40 million redevelopment, backed by the Victorian Government.

Disney: The Magic of Animation opens at ACMI today. Tickets can be purchased online at acmi.net.au

Tonight saw the 2020 Academy Award winners announced. Here are all the major winners:

 

BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: Brad Pitt (Once Upon A Time In Hollywood)

NOMINEES: Tom Hanks (A Beautiful Day In The Neighbourhood), Al Pacino (The Irishman), Joe Pesci (The Irishman), Anthony Hopkins (Two Popes)

 

BEST ANIMATED FEATURE FILM

 

WINNER: Toy Story 4

NOMINEES: How To Train Your Dragon: The Hidden World, I Lost My Body, Klaus, Missing Link

 

BEST ANIMATED SHORT FILM

WINNER: Hair Love

NOMINEES:  Dcera (Daughter), Kitbull, Memorable, Sister

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: Bong Joon Ho & Han Jin Wor (Parasite)

NOMINEES: Rian Johnson (Knives Out), Noah Baumbach (Marriage Story), Sam Mendes (1917), Quentin Tarantino (Once Upon A Time In Hollywood)

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: Taika Waititti (Jo Jo Rabbit)

NOMINEES: Steve Zaillan (The Irishman), Todd Phillips & Scott Silver (Joker), Greta Gerwig (Little Women), Anthony McCarten (Two Popes)

 

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

WINNER: The Neighbour’s Widow

NOMINEES: Brotherhood, Nefta Football Club, Saria, A Sister

 

ACHIEVEMENT IN PRODUCTION DESIGN

WINNER: Barbara Ling and Nancy Haigh (Once Upon A Time In Hollywood)

NOMINEES: Bob Shaw and Regina Greaves (The Irishman), Ra Vincent and Nora Sopkova (Jo Jo Rabbit), Dennis Gassner and Lee Sandales (1917), Lee Ha Jun and Cho Won Woo (Parasite)

 

ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN

WINNER: Jacqueline Durran (Little Women)

NOMINEES: Sandy Powell and Christopher Peterson (The Irishman), Mayes C. Rubeo (Jojo Rabbit), Mark Bridges (Joker), Arianne Phillips (Once Upon A Time In Hollywood)

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

WINNER: American Factory

NOMINEES: The Cave, The Edge Of Democracy, For Sama, Honeyland

 

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

WINNER: Learning To Skateboard In A War Zone (If You’re A Girl)

NOMINEES: In The Absence, Life Overtakes Me, St. Louis Superan, Walk Run Cha-Cha

 

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WINNER: Laura Dern (Marriage Story)

NOMINEES: Kathy Bates (Richard Jewell), Scarlett Johansson (Jojo Rabbit), Florence Pugh (Little Women), Margot Robbie (Bombshell)

 

 

ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING

WINNER: Donald Sylvester (Ford vs Ferrari)

NOMINEES: Alan Robert Murray (Joker), Oliver Tarney and Rachael Tate (1917), Wyllie Stateman (Once Upon A Time In Hollywood), Matthew Wood and David Acord (Star Wars: The Rise Of Skywalker)

 

 

ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING

WINNER: Mark Taylor and Stuart Wilson (1917)

NOMINEES: Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano (Ad Astra), Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow (Ford vs Ferrari), Tom Ozanich, Dean Zupancic, Tod Maitland (Joker), Michael Minkler, Christian P. Minkler, Mark Ulano (Once Upon A Time In Hollywood)

 

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY

WINNER: Roger Deakins (1917)

NOMINEES: Rodriego Prieto (The Irishman), Lawrence Sher (Joker), Jarin Blaschke (The Lighthouse), Robert Richardson (Once Upon A Time In Hollywood)

 

ACHIEVEMENT IN FILM EDITING

WINNER: MichaeL McCusker and Andrew Buckland (Ford vs Ferrari)

NOMINEES: Thelma Schoonmaker (The Irishman), Tom Eagles (Jojo Rabbit), Jeff Groth (Joker), Yang Jinmo (Parasite)

 

ACHIEVEMENT IN VISUAL EFFECTS

WINNER: Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy (1917)

NOMINEES: Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick (Avengers: Endgame), Pablo Helmann, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephanie Grabli (The Irishman), Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliott Newman (The Lion King), Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy (Star Wars: The Rise Of Skywalker)

 

ACHIEVEMENT IN MAKE-UP AND HAIR STYLE

 

WINNER: Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivican Baker (Bombshell)

NOMINEES: Nicki Ledermann and Kay Georgiou (Joker), Jeremy Woodhead (Judy), Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White (Maleficent: Mistress Of Evil), Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole (1917)

 

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM

WINNER: Parasite

NOMINEES: Corpus Christi, Honeyland, Les Miserables, Pain And Glory

 

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER: Hildur Guonadottir (Joker)

NOMINEES: Alexandre Desplat (Little Women), Randy Newman (Marriage Story), Thomas Newman (1917), John Williams (Star Wars: The Rise Of Skywalker)

 

BEST ORIGINAL SONG

WINNER: ‘(I’m Gonna) Love Me Again’ – Elton John and Bernie Taupin (Rocketman)

NOMINEES: ‘I Can’t Let You Throw Yourself Away’ – Randy Newman (Toy Story 4), ‘I’m Standing With You’ – Diane Warren (Breakthrough), ‘Into The Unknown’ – Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez (Frozen II), ‘Standing Up’ – Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo (Harriet)

 

BEST ACHIEVEMENT IN DIRECTING

WINNER: Bong Joon Ho (Parasite)

NOMINEES: Martin Scorcese (The Irishman), Todd Phillips (Joker), Sam Mendes (1917), Quentin Tarantino (Once Upon A Time In Hollywood)

 

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE

WINNER: Joaquin Phoenix (Joker)

NOMINEES: Antonio Banderas (Pain & Glory), Leonardo DiCaprio (Once Upon A Time In Hollywood), Adam Driver (Marriage Story), Jonathan Pryce (Two Popes)

 

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE

WINNER: Renee Zellweger (Judy)

NOMINEES: Cynthia Erivo (Harriet), Scarlett Johansson (Marriage Story), Saorise Ronan (Little Women), Charlize Theron (Bombshell)

 

BEST PICTURE

WINNER: Parasite

NOMINEES: Ford v Ferrari, The Irishman, Jojo Rabbit, Joker, Little Women, Marriage Story, 1917, Once Upon A Time In Hollywood

The Good The Bad The Ugly Film Show

During The Good The Bad The Ugly Film Show Episode 43 the boys took a look at the most unlikable characters in cinema history – here are their lists.

DAVID GRIFFITHS’ LIST

Dolores Umbridge

  • Darth Vader (David Prowse) – ‘Star Wars’ (1977)
  • Steve Stifler (Seann William Scott) – ‘American Pie’ (1999)
  • Cal Hockley (Billy Zane) – ‘Titanic’ (1997)
  • Colin Sullivan (Matt Damon) – ‘The Departed’ (2006)
  • Nurse Ratched (Louise Fletcher) – ‘One Flew Over The Cuckoo’s Nest’ (1975)
  • Dolores Umbrige (Imelda Staunton) – ‘Harry Potter & The Order Of The Phoenix’ (2007)
  • Peter (Frank Giering) + Paul (Arno Frisch) – ‘Funny Games’ (1997)
  • Peter (Brady Corbet) + Paul (Michael Pitt) – ‘Funny Games’ (2007)
  • Mr. Harvey (Stanley Tucci) – ‘The Lovely Bones’ (2009)
  • Stephen (Samuel L. Jackson) – ‘Django Unchained’ (2012)
  • Begbie (Robert Carlyle) – ‘Trainspotting’ (1996)
  • Patrick Bateman (Christian Bale) ‘American Psycho’ (2000)
  • Sean Bateman (James Van Der Beek) ‘The Rules Of Attraction’ (2002)
  • Bill Sikes (Oliver Reed) – ‘Oliver!’ (1968)
  • Randall Boggs (Steve Buscemi) – ‘Monsters Inc.’ (2001)
  • Amon Goeth (Ralph Fiennes) – ‘Schindlers’ List’ (1993)
  • Lord Voldemort (Ralph Fiennes) – ‘Harry Potter Franchise’
  • Dennis Nedry (Wayne Knight) – Jurassic Park’ (1993)
  • Scar (Jeremy Irons) – ‘The Lion King’ (1994)
  • Kev (Hugo Weaving) – ‘Last Ride’ (2009)
  • Lou Ford (Casey Affleck) – ‘The Killer Inside Me’ (2010)

 

NICK GARDENER’S LIST

Jeremy Renner - The Hurt Locker

  • Kev (Hugo Weaving) – ‘Last Ride’ (2009)
  • Begbie (Robert Carlyle) – ‘Trainspotting’ (1997)
  • Johnny Lawrence (William Zabka) – ‘The Karate Kid’ (1984)
  • Fred O’Bannon (Ben Affleck) – ‘Dazed And Confused’ (1993)
  • John Quincy Adams (Anthony Hopkins) – Amistad’ (1997)
  • Detective Sergeant Johnson (Sean Connery) – ‘The Offence’ (1972)
  • Nurse Ratched (Louise Fletcher) – ‘One Flew Over The Cuckoo’s Nest’ (1975)
  • Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) – ‘The Social Network’ (2010)
  • Judd Raike (Karl Malen) – ‘Parrish’ (1961)
  • Dr. Ian Malcolm (Jeff Goldblum) – ‘Jurassic Park’ (1993)
  • Shia LeBouf – Any movie he has made.
  • Sergeant First Class William James (Jeremy Renner) – ‘The Hurt Locker’ (2008)
  • John Bender (Judd Nelson) – ‘The Breakfast Club’ (1985)
  • Major Benson Payne (Damon Wayans) – ‘Major Payne’ (1995)
  • Happy Gilmore (Adam Sandler) – ‘Happy Gilmore’ (1996)
  • Johnny Quid (Toby Kebbell) – ‘RocknRolla’ (2008)
  • Juno (Ellen Page) – ‘Juno’ (2007)
  • Cereal (Matthew Lillard) – ‘Hackers’ (1995)
  • Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock) – ‘The Blind Side’ (2009)

 

GREG KING’S LIST

Jar Jar Binks

  • Col Nathan R. Jessup (Jack Nicholson) – ‘A Few Good Men’ (1992)
  • Trent (Steve Carell) – ‘The Way Way Back’ (2013)
  • Danny McBride (Danny McBride) – ‘This Is The End’ (2013)
  • Gny. Sgt. Hartman (R. Lee Ermey) – ‘Full Metal Jacket’ (1987)
  • Mr. Martin (R. Lee Ermey) – ‘Willard’ (2003)
  • Sgt. Fatso Judson (Ernst Borgnine) – ‘From Here To Eternity’ (1953)
  • Jar Jar Binks (Ahmed Best) – ‘Star Wars: Episode 1: The Phantom Menace’ (1999)
  • Ricky Bobby (Will Ferrell) – ‘Taladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby’ (2006)
  • Adam Sandler – Any movie he is in.
  • Ruby Rhod (Chris Tucker) – ‘The Fifth Element’ (1997)
  • Derek Zoolander (Ben Stiller) – ‘Zoolander’ (2001)
  • Joaquin Phoenix (Joaquin Phoenix) – ‘I’m Still Here’ (2010)
  • Napoleon Dynamite (Jon Heder) – ‘Napoleon Dynamite’ (2004)
  • Max Fischer (Jason Schwartzman) – Rushmore’ (1998)
  • Steve Stifler (Seann William Scott) – ‘American Pie’ (1999)
  • Nurse Ratched (Louise Fletcher) – ‘One Flew Over The Cuckoo’s Nest’ (1975)
  • Gary King (Simon Pegg) – ‘The World’s End’) (2013)
  • Mr. Yunioshi (Mickey Rooney) – ‘Breakfast At Tiffany’s’ (1961)
  • Gilbert Gottfried – any character
  • Kitai Raige (Jaden Smith) – ‘After Earth’ (2013)
  • Champ Kind (David Koechner) – ‘Anchorman: The Legend Of Ron Burgundy’ (2004)
  • Joe (Matthew McConnaughey) – ‘Killer Joe’ (2011)
  • Biff Tannen (Thomas F. Wilson) – ‘Back To The Future’ (1985)
  • Bob Oswald (Rory Kinnear) – ‘Broken’ (2012)

 

ADAM ROSS’ LIST

Nurse Ratched

  • Jack Black – Everything he did early in his career
  • Begbie (Robert Carlyle) – ‘Trainspotting’ (1997)
  • Nurse Ratched (Louise Fletcher) – ‘One Flew Of The Cuckoo’s Nest’ (1975)
  • Bogs Diamond (Mark Rolston) – ‘The Shawshank Redemption’ (1994)
  • Mrs. Carmody (Marcia Gay Harden) – The Mist’ (2007)
  • Percy Wetmore (Doug Hutchison) – ‘The Green Mile’ (1999)
  • Mick (Johnny Harris) – ‘This Is England ’86’ (2010)
  • James (Eddie Marsan) – ‘Tyrannosaur’ (2011)
  • Ace (Kiefer Sutherland) – ‘Stand By Me’ (1986)
  • Derek (Adam Scott) – ‘Step Brothers’ (2008)
  • Earline Fitzgerald (Margo Martindale) – ‘Million Dollar Baby’ (2004)
  • Dick Jones (Ronny Cox) – ‘RoboCop’ (1987)
  • Brad Wesley (Ben Gazzara) – Road House’ (1989)