Tagged: Prometheus

Argo

And the winners are:

BEST PICTURE

Winner: Argo

Other Nominees: Beasts Of The Southern Wild, Django Unchained, Les Miserables, Life Of Pi, Lincoln, The Master, Moonrise Kingdom, Silver Linings Playbook, Zero Dark Thirty

BEST ACTRESS

Winner: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)

Other Nominees: Marion Cotillard (Rust & Bone), Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook), Emmaunelle Riva (Amour), Quvenzhane Wallis (Beasts Of The Southern Wild), Naomi Watts (The Impossible)

BEST ACTOR

Winner: Daniel Day-Lewis (Lincoln)

Other Nominees: Bradley Cooper (Silver Linings Playbook), John Hawkes (The Sessions), Hugh Jackman (Les Miserables), Joaquin Phoenix (The Master), Denzel Washington (Flight)

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Philip Seymour Hoffman (The Master)

Other Nominees: Alan Arkin (Agro), Javier Bardem (Skyfall), Robert De Niro (Silver Linings Playbook), Tommy Lee Jones (Lincoln), Matthew McConaughey (Magic Mike)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Anne Hathaway (Les Miserables)

Other Nominees: Amy Adams (The Master), Judi Dench (Skyfall), Ann Dowd (Compliance), Sally Field (Lincoln), Helen Hunt (The Sessions)

BEST ACTING ENSEMBLE

Winner: Silver Linings Playbook

Other Nominees: Argo, The Best Exotic Marigold Hotel, Les Miserables, Lincoln, Moonrise Kingdom

BEST DIRECTOR

Winner: Ben Affleck (Argo)

Other Nominees: Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty), Tom Hooper (Les Miserables), Ang Lee (LIfe Of Pi), David O. Russell (Silver Linings Playbook), Steven Spielberg (Lincoln)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Winner: Quentin Tarantino (Django Unchained)

Other Nominees: John Gatins (Flight), Rian Johnson (Looper), Paul Thomas Anderson (The Master), Wes Anderson/Roman Coppola (Moonrise Kingdom), Mark Boal (Zero Dark Thirty)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Winner: Tony Kushner (Lincoln)

Other Nominees: Chris Terrio (Argo), David Magee (Life Of Pi), Stephen Chbosky (The Perks Of Being A Wallflower), David O. Russell (Silver Linings Playbook)

BEST ANIMATED FEATURE

Winner: Wreck-It Ralph

Other Nominees: Brave, Frankenweenie, Madagascar 3: Europe’s Most Wanted, ParaNorman, Rise Of The Guardians

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Winner: Quvenzhane Wallis (Beasts Of The Southern Wild)

Other Nominees: Elle Fanning (Ginger & Rosa), Kara Hayward (Moonrise Kingdom), Tom Holland (The Impossible), Logan Lerman (The Perks Of Being A Wallflower), Suraj Sharma (Life Of Pi)

BEST ACTION MOVIE

Winner: Skyfall

Other Nominees: The Avengers, The Dark Knight Rises, Looper

BEST ACTOR IN A ACTION MOVIE:

Winner: Daniel Craig (Skyfall)

Other Nominees: Christian Bale (The Dark Knight Rises), Robert Downey Jnr. (The Avengers), Joseph Gordon-Levitt (Looper), Jake Gyllenhaal (End Of Watch)

BEST ACTRESS IN A ACTION MOVIE

Winner: Jennifer Lawrence (The Hunger Games)

Other Nominees: Emily Blunt (Looper), Gina Carano (Haywire), Judi Dench (Skyfall), Anne Hathaway (The Dark Knight Rises)

BEST COMEDY MOVE

Winner: Silver Linings Playbook

Other Nominees: Bernie, Ted, This Is 40, 21 Jump Street

BEST ACTOR IN A COMEDY

Winner: Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)

Other Nominees: Jack Black (Bernie), Paul Rudd (This Is 40), Channing Tatum (21 Jump Street), Mark Wahlberg (Ted)

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Winner: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)

Other Nominees: Mila Kunis (Ted), Shirley MacLaine (Bernie), Leslie Mann (This IS 40), Rebel Wilson (Pitch Perfect)

BEST SCI-FI/HORROR FILM

Winner: Looper

Other Nominees: The Cabin In The Woods, Prometheus

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: Amour

Other Nominees: Intouchables, En kongelig affaere, Rust And Bone

BEST DOCUMENTARY FEAUTRE

Winner: Searching For Sugar Man

Other Nominees: Bully, The Central Park Five, The Imposter, The Queen Of Versailles, West Of Memphis

BEST SONG

Winner: ‘Skyfall’ – Adele/Paul Epworth (Skyfall)

Other Nominees: ‘For You’ – Monty Powell/Keith Urban (Act Of Valor), ‘Learn Me Right’ – Mumford & Sons (Brave), ‘Suddenly’ – Claude-Michel Schonberg/Alain Boubil/Herbert Kretzmer (Les Miserables), ‘Still Alive’ – Paul Williams (Paul Williams Still Alive)

BEST SCORE

Winner: John Williams (Lincoln)

Other Nominees: Alexandre Desplat (Brave), Mychael Danna (Life Of Pi), Jonny Greenwood (The Master), Alexandre Desplat (Moonrise Kingdom)

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Claudio Miranda (Life Of Pi)

Other Nominees: Danny Cohen (Les Miserables), Janusz Kaminski (Lincoln), Mihai Malaimare Jr. (The Master), Roger Deakins (Skyfall)

BEST ART DIRECTION

Winner: Sarah Greenwood/Katie Spencer (Anna Karenina)

Other Nominees: Dan Hennah/Ra Vincent/Simon Bright (The Hobbit: An Unexpected Journey), Eve Stewart/Anna Lynch-Robinson (Les Miserables), David Gropman/Anna Pinnock (Life Of Pi), Rick Carter/Jim Erickson (Lincoln)

BEST EDITING

Winner: William Goldenberg/Dylan Tichenor (Zero Dark Thirty)

Other Nominees: William Goldenberg (Argo), Melanie Oliver/Chris Dickens (Les Miserables), Tim Squyres (Life Of Pi), Michael Kahn (Lincoln)

BEST COSTUME DESIGN

Winner: Jacqueline Durran (Anna Karenina)

Other Nominees: Kym Barrett/Pierre-Yves Gayraud (Cloud Atlas), Bob Buck/Ann Maskrey/Richard Taylor (The Hobbit: An Unexpected Journey), Paco Delgado (Les Miserables), Joanna Johnston (Lincoln)

BEST MAKEUP

Winner: Cloud Atlas

Other Nominees: The Hobbit: An Unexpected Journey, Les Miserables, Lincoln

BEST VISUAL EFFECTS

Winner: Life Of Pi

Other Nominees: The Avengers, Cloud Atlas, The Dark Knight Rises, Teh Hobbit: An Unexpected Journey

Argo

The 2012 Academy Award Nominations are in… here they are:

Best Picture:

“Beasts of the Southern Wild”

“Silver Linings Playbook”

“Zero Dark Thirty”

“Lincoln”

“Les Miserables”

“Life of Pi”

“Amour”

“Django Unchained”

“Argo”

Best Supporting Actor:

Christoph Waltz, “Django Unchained”

Philip Seymour Hoffman, “The Master”

Robert De Niro, “Silver Linings Playbook”

Alan Arkin, “Argo”

Tommy Lee Jones, “Lincoln”

Best Supporting Actress:

Sally Field, “Lincoln”

Anne Hathaway, “Les Miserables”

Jacki Weaver, “Silver Linings Playbook”

Helen Hunt, “The Sessions”

Amy Adams, “The Master”

Best Director:

David O. Russell, “Silver Linings Playbook”

Ang Lee, “Life of Pi”

Steven Spielberg, “Lincoln”

Michael Haneke, “Amour”

Benh Zeitlin, “Beasts of the Southern Wild”

Best Actor:

Daniel Day Lewis, “Lincoln”

Denzel Washington, “Flight”

Hugh Jackman, “Les Miserables”

Bradley Cooper, “Silver Linings Playbook”

Joaquin Phoenix, “The Master”

Best Actress:

Naomi Watts, “The Impossible”

Jessica Chastain, “Zero Dark Thirty”

Jennifer Lawrence, “Silver Linings Playbook”

Emmanuelle Riva, “Amour”

Quvenzhané Wallis, “Beasts of the Southern Wild”

Best Original Screenplay:

“Zero Dark Thirty”

“Django Unchained”

“Moonrise Kingdom”

“Amour”

“Flight”

Best Adapted Screenplay:

“Lincoln”

“Silver Linings Playbook”

“Argo”

“Life of Pi”

“Beasts of the Southern Wild”

Best Animated Feature:

“Frankenweenie”

“The Pirates! Band of Misfits”

“Wreck-It Ralph”

“Paranorman”

“Brave”

Best Foreign Feature:

“Amour”

“A Royal Affair”

“Kon-Tiki”

“No”

“War Witch”

Best Visual Effects:

“Life of Pi”

“The Hobbit: An Unexpected Journey”

“The Avengers”

“Prometheus”

“Snow White and the Huntsman”

Best Cinematography:

“Skyfall”

“Anna Karenina”

“Django Unchained”

“Life of Pi”

“Lincoln”

Best Costume Design:

“Anna Karenina”

“Les Miserables”

“Lincoln”

“Mirror Mirror”

“Snow White and the Huntsman”

Best Documentary Feature:

“Searching for Sugar Man”

“How to Survive a Plague”

“The Gatekeepers”

“5 Broken Cameras”

“The Invisible War”

Best Documentary Short:

“Open Heart”

“Inocente”

“Redemption”

“Kings Point”

“Mondays at Racine”

Best Film Editing:

“Lincoln”

“Silver Linings Playbook”

“Life of Pi”

“Argo”

“Zero Dark Thirty”

Best Makeup and Hairstyling:

“Hitchcock”

“The Hobbit: An Unexpected Journey”

“Les Miserables”

Best Music (Original Score):

“Anna Karenina”

“Argo”

“Life of Pi”

“Lincoln”

“Skyfall”

Best Music (Original Song):

“Before My Time” from “Chasing Ice”

“Everybody Needs A Best Friend” from “Ted”

“Pi’s Lullaby” from “Life of Pi”

“Skyfall” from “Skyfall”

“Suddenly” from “Les Misérables”

Best Production Design:

“Anna Karenina”

“The Hobbit: An Unexpected Journey”

“Les Misérables”

“Life of Pi”

“Lincoln”

Best Short Film, Animated:

Adam and Dog”

“Fresh Guacamole”

“Head over Heels”

“Maggie Simpson in ‘The Longest Daycare’”

“Paperman”

Best Short Film, Live Action:

“Asad”

“Buzkashi Boys”

“Curfew”

“Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)”

“Henry”

Best Sound Editing:

“Argo”

“Django Unchained”

“Life of Pi”

“Skyfall”

“Zero Dark Thirty”

Best Sound Mixing:

“Argo”

“Les Misérables”

“Life of Pi”

“Lincoln”

“Skyfall”